Niech smartfon będzie z Tobą, czyli o mocy telefonów w naszym życiu…

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez smartfonu (nowoczesnego telefonu). Wielu z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do rozmów telefonicznych. Współczesne telefony komórkowe posiadają dostęp do Internetu oraz wiele innych funkcji, takich jak możliwość zakupów internetowych, korzystanie z aparatu fotograficznego, odtwarzacza muzyki czy gier, dzięki którym sięgamy po niego znacznie częściej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Bardzo cienka jest jednak linia pomiędzy używaniem telefonu, a jego nadużywaniem.

Przykładowe objawy uzależnienia od telefonu: posiadanie smartfonu non stop przy sobie, przymus sprawdzania powiadomień na telefonie co kilka minut, obawa przed tym, że telefon się rozładuje i nie będzie jak go naładować, coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem smartfona, złość i frustracja, gdy nie można z niego skorzystać, itd.

Żeby się przyjrzeć temu, jak to jest z nami, wykonaliśmy prosty test i udzielaliśmy odpowiedzi, na jakim etapie w drodze do uzależnienia jesteśmy. Dla wielu z nas zapaliła się lampka ostrzegawcza, że telefon komórkowy jest zbyt ważnym elementem naszego codziennego życia. Gdy czujemy, że nie radzimy sobie z brakiem lub ograniczaniem smartfonu w naszym życiu (lub inni mówią nam, że możemy mieć problem), to potrzebna może być pomoc z zewnątrz. Można zadbać o wsparcie ze strony bliskich czy opiekunów, a gdy problem jest na tyle poważny, że upośledza codzienne prawidłowe funkcjonowanie, niezbędna może się okazać pomoc specjalisty od terapii uzależnień.