Oswoić negatywne emocje.

Złość, smutek, strach… każdy z nas doświadczył ich w swoim życiu. Negatywne emocje, bo o nich mowa, często przyprawiają nas o ból głowy, szybsze bicie serca. Można by powiedzieć, że sprawiają nam tylko problemy i po części tak jest, nikt z nas nie lubi być smutny, nikt z nas nie chce czuć strachu, ale należy pamiętać, że negatywne emocje pełnią ważną funkcje w naszym życiu. Jaką? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas listopadowych zajęć profilaktycznych z grupą starszych wychowanków.

Zastosowanie różnych form i metod pracy w grupie, dało możliwość poznania, czym, dla wychowanków, są negatywne emocje oraz w jakich sytuacjach życiowych ich doświadczają. Ważną kwestią poruszoną na zajęciach, było to, w jaki sposób młodzi ludzie wyrażają te emocje, jak reagują, gdy są smutni, zdenerwowani czy zazdrośni. Uczestnicy, podczas pracy indywidualnej, zapoznali się z prawidłowymi sposobami wyrażania przeżywanych emocji, przy okazji został poruszony temat komunikatów typu JA oraz komunikatów typu TY, które mówią nam jak w poprawny sposób komunikować otoczeniu to, co czujemy. Na koniec wychowankowie zapoznali się z praktycznymi sposobami radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, wychowankowie z zaangażowaniem uczestniczyli w poszczególnych ćwiczeniach, chętnie podejmowali dyskusje, momentami było nawet zabawnie. Dziękujemy również p. Judycie, która swoim doświadczeniem wspierała nas podczas zajęć.