WOJEWÓDZKI KONKURS KRASOMÓWCZY w Przemyślu

25 października b.r. jeden z naszych wychowanków, Karol Szajna uczeń kl. VIII wziął udział w XXXV Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym Dzieci Szkół Podstawowych.

Organizatorem konkurs było Schronisko Młodzieżowe PTSM "Matecznik" w Przemyślu a patronat honorowy objął: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezydenta Miasta Przemyśl. Wojewódzki Konkurs Krasomówczy organizowany w Przemyślu wpisuje się w Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy i jest jego etapem. Jest to jeden z najstarszych konkursów turystyczno-krajoznawczych w Polsce, a jego istotą jest jak najpiękniej opowiedzieć o swej Ojczyźnie, wykorzystując wiedzę krajoznawczą.

Konkurs odbył się w sali audiowizualnej Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkół klas IV-VIII z województwa podkarpackiego.

Karol opowiadał bardzo ciekawą legendę o zjawach kobiet, które zamieszkują zamek w Lesku i w Sobieniu. Występ Karola nagrodzono gromkimi oklaskami i wyróżnieniem Przewodniczącego Jury oraz zaproszeniem do udziału w konkursie w przyszłym roku.

W przerwie, mieliśmy możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem oraz delektowania się smakiem pysznego toru z okazji 35 "urodzin konkursu".

Kto o zęby dba - zawsze ładny uśmiech ma!

To hasło przewodnie zajęć profilaktycznych, które zostały przeprowadzone wśród naszych młodszych wychowanków. Zajęcia miały na celu kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy i racjonalny tryb życia oraz doskonalenie umiejętności i przyzwyczajania się do dokładnego mycia zębów i dbałości o higienę osobistą.

Dzieci dowiedziały się kim jest dentysta, jak prawidłowo czyścić zęby i dbać o higienę osobistą oraz jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw jako źródła witamin.

Dzieci z wielką radością trenowały umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów najpierw na rekwizycie, nazwanym przez dzieci „ zębami babci Gieni” , a później w łazience każde dziecko samodzielnie czyściło swoje ząbki.

Zajęcia przebiegły w bardzo radosnej atmosferze!

Były tańce- wygłupińce przy muzyce, kolorowanie tematycznych obrazków a na koniec każdy uczestnik zajęć otrzymał dyplom.

Serdeczne podziękowania dla p. dentystki Teresy Hess za rekwizyty i gadżety!

Filmoterapia w Sanockim Domu Kultury – Joker, czyli wszystko co mam to negatywne myśli

31 października.2019 roku wybraliśmy się całkiem sporą grupą na amerykański film "Joker". Postać Jokera, kontrowersyjna, może i przerysowana, ale nie pozwala pozostać obojętnym na skutki, jakie niesie przemoc i zaniedbanie, szczególnie wobec dzieci. Film pokazuje też, jak często nierozumiane są zaburzenia psychiczne w naszym społeczeństwie i osoby ich doświadczające. Ciekawą i dogłębną recenzję z tego filmu możemy znaleźć na poniższej stronie:

www.spidersweb.pl

Filmoterapia w Sanockim Domu Kultury – a może Boże ciało?

To już trzeci polski film w tym zestawieniu, który obejrzeliśmy w drugiej połowie października tego roku. Chyba najmniej spójny i najmniej logiczny z omawianych, ale na pewno zmuszający do refleksji i nie pozostawania obojętnym na losy młodego 20-letniego chłopaka, który poszukuje swojej drogi życiowej. Moralnie niejednoznaczny, czasem oburzający, konfrontuje z myśleniem o wyznawanych wartościach i tym, co jest w życiu ważne.

Fimoterapia w Sanockim Domu Kultury – tym razem komediowo

Drugie podejście do kinowych czwartków i tym razem na tapecie komedia obyczajowa "(Nie)Znajomi". Film jest remake'iem włoskiej produkcji "Dobrze się kłamie w doborowymtowarzystwie". Nie oglądaliśmy oryginału, ale świetnie spędziliśmy prawie 2 godziny obserwując zabawne, a czasem przykre i smutne historie z życia ludzi, tak bardzo podobnychdo nas samych.

Fimoterapia w Sanockim Domu Kultury – rok szkolny 2019/2020

Nie pierwszy raz nasi wychowankowie mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa w seansach kinowych organizowanych przez Sanocki Dom Kultury. W tym roku szkolnym postanowiliśmy regularnie chodzić do kina i poznawać najnowsze produkcje zarówno polskie,jak i zagraniczne.

Na pierwszy ogień w naszym repertuarze filmowym odważnie szarżował „Piłsudski” – tym razem bez ulubionej Kasztanki, jednak charyzmatyczny i przybliżający losy dotąd nieznane. Bawił, skłaniał do refleksji, poruszał serca i umysły oraz uwodził, nie tylko filmowe partnerki, ale także sanocką publiczność. Borys Szyc sprostał wyzwaniu, początkowo możnaby myśleć, że ta rola nie do końca do niego pasuje, ale temperamentalnie okazał się całkiem bliski granej przez siebie postaci.

Zajęcia

Podziękowania dla Pana Łukasza Wójcika instruktora walki wręcz i samoobrony za przeprowadzenie zajęć dotyczących samoobrony dla naszych wychowanków.

Dzieci miały okazję poznać i potrenować kilka technika Kraw Maga pozwalających na wyjście z opresji i uniknięcie poważnego zagrożenia. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia . Wyszkoleni czujemy się bezpieczniej. Dziękujemy !!!

August Rush czyli o poszukiwaniu domu…

Są filmy, które z zapartym tchem ogląda się od początku do końca z wiarą, że pomimo beznadziejnej sytuacji głównego bohatera wszystko znajdzie swoje szczęśliwe rozwiązanie. I chociaż w życiu trudne sytuacje zwykle nie kończą się happy endem, to i tak warto takie filmy oglądać. Film, podobnie jak muzyka, literatura czy taniec, ma właściwości naturalnego leku– maksymalna skuteczność przy minimalnym ryzyku zastosowania. Dostarcza nam pozytywnych uczuć, relaksuje, rozluźnia, aktywizuje do wspólnego spędzania czasu. I takie właśnie aktywne i przyjemne wrześniowe popołudnie spędziliśmy w towarzystwie cudownego dziecka Evana. Niezwykle utalentowany chłopiec, dla którego muzyka jest całym jego życiem, udowadnia, że pomimo wielu przeciwności losu zawsze trzeba wierzyć. Jego głęboka tęsknota za domem i rodzicami, poczuciem bezpieczeństwa i niezachwiana wiara, że ktoś gdzieś na niego czeka, daje nadzieję… nadzieję, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście…wszystko zależy od nas…

Zajęcia muzyczne: Jesień w złocistej krainie kolorów i dźwięków

W daniu 19 października br. odbyły się zajęcia plastyczno - muzyczne, w których uczestniczyły wychowankowie z pierwszego piętra.

Motywem przewodnim zajęć była nasza piękna złota Jesień przepełniona pięknem kolorowego lasu, dźwiękiem szeleszczących liści pod naszymi stopami. Ta pora przypomina nam, że choć letnie słońce nie ogrzewa nas już tak mocno to nadal możemy poczuć, że przyroda żyje wokół nas, rozwija się a wraz z nią my możemy dostrzec, że życie nie jest czarno-białe lecz pełne dobrodziejstw i barw.

Dzieci uczestniczące chętnie w zajęciach miały za zadanie na kolorowych papierowych liściach narysować jak wyobrażają sobie ten magiczny jesienny czas. Niektórym z nich Jesień kojarzyła się ze zmianą pogody, deszczem, śniegiem, przebłyskami słońca między chmurami a z kolei innym dzieciom z darami jakie przynosi ta pora roku, czyli zbiorem pysznych owoców, warzyw, grzybów.

Kolorowe listki przyozdobione przez dzieci zamieszkały chętnie na naszej gazetce.

Po pracy plastycznej na dzieci czekała zabawa taneczna niosąca za sobą nutki jesiennej atmosfery.

Piosenki, które usłyszały przypominały im o tym jak piękna jest ta pora roku, jak dużo radości wnosi w życie każdego z nas. Odgłosy szeleszczących liści, spadającego deszczu oraz wesołe ćwierkanie ptaków bardzo podobało się dzieciom a wspólna zabawa w kółku była ciekawym doświadczeniem dla nich, które mam nadzieję zapamiętają na długo.

Za wykonanie zdjęć podczas tych zajęć dziękujemy Pani Oliwii, która chętnie pomagała żeby wszystko przebiegło sprawnie.

Wspólne pieczenie

Ostatnio z młodszą grupą wychowanków postanowiliśmy upiec coś dobrego. Wybór padł na ciasto z owocami. I choć przepis jest prosty, to każdy miał możliwość wnieść swój wkład w przygotowanie wypieku. Młodszym dzieciom chętnie pomagał starszy wychowanek, który na co dzień uczy się na kierunku związanym z gastronomią.

Rozpoczęliśmy od wspólnego umycia rąk. Potem było przygotowywanie składników, odmierzanie proporcji, obieranie i krojenie jabłek oraz gruszek, a w końcu łączenie wszystkiego w odpowiedniej kolejności przy pomocy miksera. Po wyłożeniu ciasta na blachę wszyscy chętnie układali owoce tak, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Kiedy pieczenie dobiegło końca, a ciasto ostygło - dzieci chętnie podzieliły się nim z innymi wychowankami zapewniając wszystkim słodki podwieczorek.

Nasi młodsi podopieczni bardzo chętnie zaangażowali się w zajęcia w kuchni, które sprawiły im dużo radości. Na pewno jeszcze nie raz przygotujemy razem coś smacznego.

Za wykonanie zdjęć podczas zajęć dziękujemy naszej Pani Oliwii, która dokumentowała nasze działania.