Hobby i zainteresowania lekiem na stres

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Możemy jednak nauczyć się, jak minimalizować ich szkodliwe skutki. Pierwszym krokiem do tego, jest poznanie przyczyn i mechanizmów działania stresu, nauczenie się rozpoznawania jego objawów i długotrwałych konsekwencji. Dopiero po rozpoznaniu „przeciwnika” - możemy spróbować z nim zawalczyć.

Stres może dotyczyć tego, co fizyczne i objawiać się jako reakcje z naszego ciała (bóle brzucha, głowy, migreny, suchość w ustach, potliwość, problemy ze snem, problemy z apetytem).

Stres może dotyczyć tego, co psychiczne i objawiać się jako reakcje związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu i psychiki (zaburzenia myślenia, kłopoty z pamięcią, agresywność, drażliwość, ciągłe uczucie niepokoju i podenerwowania, lęk, uczucie ciągłego zmęczenia, depresja, problemy z odżywianiem, używkami).

Stres nie zawsze jest działa negatywnie. Oprócz takich szkodliwych są też stresy przyjemne, które działają korzystnie na organizm. To, co jest stresem dla jednej osoby, niekoniecznie musi być stresem dla kogoś innego. Bywa tak, gdyż to osobowość człowieka nadaje znaczenie wydarzeniu, a nie sama sytuacja. Różnimy się też pod względem reakcji na stres. Jest to działanie, które tworzy się w głowie. Nie jest tym, co się wydarza, ale tym jak my to odbieramy. Stres jest zależny od naszej interpretacji rzeczywistości.

Co może nam pomóc na stres: spotkania ze znajomymi, rozmawianie z bliską osobą (np. z przyjacielem), zdrowe odżywianie, relaksacja, sport, słuchanie muzyki, czytanie książek, chodzenie na długie spacery, itp.