portal www.domdziecka.sanok.pl powstał 15 maja 2008 roku
     
38-500 SANOK, ul. Sadowa 21; tel. +48 13 4645445; e-mail. dd-sanok@wp.pl

 

kronika - 2015 rok...

 

| 70 - 64 | 63 - 57 |

| 56 - 50 | 49 - 43 | 42 - 36 | 35 - 29 | 28 - 22 | 21 - 15 | 14 - 8 | 7 - 1 |

 

  7 | Bal w NOWYM STYLU...

Jak  co roku zostaliśmy zaproszeni przez Krośnieńską  firmę Nowy Styl na Bal Noworoczny, który jest organizowany dla podopiecznych domów dziecka oraz organizacji opiekuńczo - wychowawczych na terenie Podkarpacia.  

W tym roku mieliśmy możliwość  przenieść się do bajkowej krainy, bowiem myślą przewodnią  balu  był styl dworski.  Każda placówka miała za zadanie

przedstawić swoich przedstawicieli w strojach dworskich oraz herb placówki. W naszym przypadku po czerwonym dywanie przeszli Zosia i Karol jako król i królowa niosąc herb, na którym uwidoczniona została nasza placówka i nasz patron Św. Józef w tle pięknej zieleni.

Podczas balu zostały nam zapewnione liczne atrakcje i konkursy, m.in.: pokaz średniowiecznej mody, konkursy i zabawy sprawnościowe, taniec dam dworu oraz turniej rycerski. Jak co roku była wizyta Św. Mikołaja, który obdarował zgromadzonych gości wspaniałymi i wymarzonymi prezentami. Na zakończenie balu odbyła się wspaniała dyskoteka, która dała nam wiele radości i zabawy.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą ucztę, zabawę oraz prezenty!!! J

  Środa  4.02.2015 ||  Dodały  Ewelina i Ewelina

 

 

  6 | Czas karnawału...

W pewne piątkowe popołudnie postanowiliśmy przygotować się do Balu Karnawałowego.

Każdy z nas miał wyobrazić sobie maskę swoich marzeń i ją samodzielnie zaprojektować. Do przygotowania masek użyliśmy ciekawych szablonów i elementów pasmanteryjnych tj. koronki, cekiny, kolorowe piórka, tasiemki oraz złoty brokat.

Do  wspólnej  zabawy  dołączyła  się  również  pani  Dyrektor,  która razem

z nami wykonywała maski na bal. Wszyscy uczestnicy zajęć wykazali zaangażowaniem i pomysłowością.

W czasie zajęć panowała miła i wesoła atmosfera. Nasze kolorowe maski ozdobione brokatem lub piórkami z pewnością sprawdziłyby się na niejednym balu.
Zachęcamy do obejrzenia naszych prac!

  Poniedziałek  2.02.2015 ||  Dodała  Monika

 

 

  5 | Przestrzeń dla inteligencji...

Inteligencja wizualno-przestrzenna to zdolność do tworzenia umysłowych obrazów przedmiotów i do myślenia o ich położeniu względem siebie. Osoby z rozwiniętą inteligencją przestrzenną potrafią w myślach dokonać rotacji przedmiotów, myślą obrazami i tworzą w umyśle różne wizerunki rzeczywistości. Mają poczucie sensu całości, sprawnie orientują się w zakresie figury i tła oraz potrafią szybko zmieniać perspektywę patrzenia na

obraz. Wybitną inteligencją wizualno-przestrzenną odznaczają się malarze, architekci, rzeźbiarze, nawigatorzy, szachiści, przyrodnicy, fizycy teoretyczni oraz stratedzy wojenni.

Przejawem inteligencji wizualno-przestrzennej może być np. sprawne posługiwanie się mapą, precyzyjne wykonywanie rysunków technicznych albo doskonałe rysowanie. Ludzie inteligentni wizualnie są wrażliwi na przedmioty z najbliższego otoczenia, wzory i kolory. Lubią wykonywać różne prace plastyczne, angażując przy tym wszystkie zmysły. Uwielbiają układać puzzle, klocki, składać różne modele, czytać wykresy, schematy, mapy, tabele i diagramy. Wiele osób z wysoką inteligencją wizualno-przestrzenną wykazuje zamiłowanie do sztuki – malarstwa, grafiki, rzeźby.

Nie lubią uczyć się z nudnych linearnych notatek. Szybko orientują się w nowym miejscu i mają dobrze rozwiniętą pamięć wzrokową i bogatą wyobraźnię. Są to osoby kreatywne, twórcze i wrażliwe na piękno. Lubią uczyć się za pomocą obrazów, dlatego wybierają książki bogato ilustrowane. Świetnie radzą sobie z zabawami konstrukcyjnymi, różnymi układankami i klockami.

Jak rozwijać inteligencję wizualno-przestrzenną?

Istnieje wiele metod stymulacji rozwoju inteligencji wizualno-przestrzennej Można wymienić między innymi:

·         zajęcia plastyczne z użyciem farb, kredek, skrawków materiałów, gazet, bibuły,

·         zabawy klockami, układanie kostki Rubika, gra w Bierki,

·         układanie puzzli; sklejanie modeli,

·         zabawy w majsterkowanie

·         tworzenie różnych map, makiet, plansz, rysunków i prac technicznych,

·         przedstawianie treści za pomocą rysunków, symboli, wykresów, tabel i map,

·         łączenie nauki różnych przedmiotów szkolnych ze sztuką,

·         korzystanie podczas nauki z rysunków, fotografii i ilustracji,

·         sporządzanie notatek w postaci map mentalnych, podkreślanie na kolorowo

      najważniejszych informacji w tekście,

·         wizualizowanie różnych zagadnień, stosowanie grafiki komputerowej,

·         uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu,

·         uczenie się poprzez ruch, taniec i zmianę perspektywy patrzenia.

Wyobraźnia przestrzenna jest wartością niezależną w rozwoju intelektualnym człowieka, a jej związek ze sprawnością w rozwiązywaniu problemów jest dodatkowym argumentem na to, aby jej rozwijaniu poświęcić więcej uwagi. Ważne jest aby ta zdolność była odpowiednio rozwijana i utrwalana poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia.

  Środa  21.01.2015 ||  Dodała  Judyta

 

 

  4 | Uroczyste urodziny Sebastiana...

W dniu 13 stycznia 2015 roku odbyła się uroczystość 18 - nastych urodzin Sebastiana. Zgodnie z tradycją obowiązującą w naszej placówce Sebastian musiał podejść do egzaminu dorosłości, który oceniała komisja egzaminacyjna na czele z...

więcej...

  Piątek  16.01.2015 ||  Dodała  Monika

 

 

  3 | Ze "ŻBIKIEM" przez Polskę...

Klub „Żbik” działający przy ZK Uherce Mineralne zorganizował nam kolejną pełną wrażeń wycieczkę. Tym razem wyruszyliśmy w stronę naszej zachodniej granicy. Razem z nami podróżowali uczniowie z ZSP Uherce Mineralne.

W piątek (09.01.2015r.) pierwszym  przystankiem  w naszej przygodzie był

Wrocław, gdzie zwiedziliśmy monumentalny i zapierający dech obraz – Panoramę Racławicką. Kolejną atrakcją był jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower, gdzie zafascynowani mogliśmy spoglądać na Wrocław z góry, a dokładnie z 49 piętra - brrr strach się bać. Ale najwięcej radości sprawiła nam wizyta we wrocławskim ZOO i zwiedzanie Afrykanarium. Mogliśmy z bliska zobaczyć egzotyczną faunę i florę Czarnego Lądu. Największe wrażenie zrobił na nas podwodny, akrylowy tunel o długości 18 m, w którym, mogliśmy podziwiać stworzenia żyjące w głębinach Kanału Mozambickiego. Serdecznie polecamy to magiczne miejsce do zwiedzenia. Płaszczki się do nas przyjaźnie uśmiechały, rekiny groźnie spoglądały swymi oczyskami, a my zmierzaliśmy ku końcowi tego pełnego wrażeń dnia. Wyruszyliśmy do Łężyc, gdzie przesympatyczna pani Ania ugościła nas w swoim Ośrodku Wypoczynkowym, który de facto nosi nazwę „U Anny”. Dzięki dobremu sercu pani Ani mieliśmy zapewniony darmowy nocleg przez 3 dni, oraz przepyszne posiłki, które sprawiły, że należało poluzować pas. Chcielibyśmy serdecznie podziękować pani Ani za wszystko co dla nas uczyniła, czuliśmy się u pani wspaniale, personel był bardzo sympatyczny i serdeczny. Duże przytulasy dla Pani Ani!

W sobotę (10.01.2015r.) po sutym śniadaniu wyruszyliśmy na poszukiwanie drogocennego kruszcu, a miejscem naszej eskapady była Kopalnia Złota w Złotym Stoku ( oj, ależ tego złota dużo- szkoda, że tylko w nazwach :D). Po kopalni oprowadzała nas pani Kasia, która dzięki swojemu poczuciu humoru i charyzmie sprawiła, że dzieci poszłyby za nią w największe czeluści podziemnej trasy, nawet chodnikiem śmierci, z którego nikt jeszcze nie wrócił. Na zakończenie zwiedzania popędziliśmy „pędolino” pod ziemią – ech ten wiatr we włosach i udaliśmy się na warsztaty z szukaniem złota. Widzielibyście ten zapał – żeby taki był do nauki J. W tym samym dniu odwiedziliśmy jeszcze jedną kopalnię – węgla w Nowej Rudzie, gdzie musieliśmy pokonać labirynt i strach przed strażnikiem, który dybał na nas w ciemnych zakamarkach sztolni. Oj się działo!

W niedzielę był czas na trochę nauki i chwilę relaksu. Odwiedziliśmy Explora Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu oraz Muzeum Sportu w Karpaczu. Pod koniec dnia zawitaliśmy do Hotelu Gołębiowskiego, aby poszaleć w Parku Wodnym „Tropikana”. Czas tam spędzony minął nam przyjemnie i szybko.

I nastał poniedziałek, dzień na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Odwiedziliśmy w ATM plan filmowy serialu „Pierwsza Miłość”. Nie mogliśmy oderwać oczu od znanych nam z ekranu twarzy. Najwięcej czasu poświęcił nam pan Michał Koterski, który rozdał wszystkim autografy i chętnie się z nami fotografował. Ale to nie był jedyny aktor, którego spotkaliśmy. Zamieszczone zdjęcia ukażą z kim mogliśmy obcować - jest czego zazdrościć. ATM dziękujemy!

Tym miłym i fascynującym akcentem zakończyliśmy naszą wycieczkę.

Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania Klubowi „Żbik”

oraz wszystkim sponsorom za wsparcie i pomoc

w tej jakże ekscytującej i obfitującej w wrażenia wycieczki.

Dzięki wam mogliśmy przeżyć wspaniałą przygodę,

a chwile które doświadczyliśmy zapamiętamy do końca życia.

DZIĘKUJEMY!

  Piątek  16.01.2015 ||  Dodała  Katarzyna

 

 

  2 | Kartka Świąteczna Wojewody Podkarpackiego - konkurs...

Wzięliśmy udział w konkursie „Kartka Świąteczna Wojewody Podkarpackiego”, który został zorganizowany z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Celem konkursu było przedstawienie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia z perspektywy dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczestników do kultywowania tradycji obdarowywania się kartkami świątecznymi.

Do udziału w konkursie zgłosiło się rodzeństwo: Miłosz, Jakub, Gabriela i Norbert. Każdy z uczestników wykonał kartkę świąteczną ciekawą techniką. Miłosz na kolorowej choince umieścił aniołka szczęścia wykonanego z masy solnej. Jakub wykonał kartkę metodą witrażu. Z kolei Gabriela i Norbert do wykonania prac potrzebowali igły i kolorowych nici,  aby wykonać kartkę świąteczną haftem matematycznym.
Podopieczni naszej placówki podczas zajęć wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonywaniu kartek świątecznych.

Efekty mówią same za siebie, a więc zapraszamy do obejrzenia naszych prac!

  Piątek  9.01.2015 ||  Dodała  Monika

 

 

  1 | Odwiedziny Św. Mikołaja w naszym domu są zawsze wyjątkowe...

Prezenty, trafiające do nas dzięki życzliwości i pamięci darczyńców zawsze sprawiają radość i frajdę naszym wychowankom.

W tym roku tradycyjnie 6 grudnia wszystkie dzieci otrzymały paczki pełne słodkości ufundowane przez Firmę PASS-POL z Sanoka.

Na pierwszym spotkaniu społeczności w Nowym Roku Samorząd wręczył prezenty mikołajkowe przygotowane przez Pana Karola Zielińskiego Managing    Director & CEO   z   Firmy   PayLane   z   Gdańska   zgodnie

z życzeniami dzieci zawartymi w ich listach.

Dodatkowo miłą niespodzianką były zestawy kosmetyków ufundowane przez Pana Beniamina  Krasickiego z Firmy City Security z Warszawy oraz wspaniałe prezenty otrzymane od anonimowych darczyńców ze Szwecji

Radości było co niemiara, wychowankowie cieszyli się z trafionych i oczekiwanych prezentów. Zarówno najmłodsi: Zosia, Karol jak i starsi: Michał, Asia dzielili się radością wywołując uśmiech na twarzach wychowawców.

A my, jak co roku w imieniu wychowanków i własnym ślemy wszystkim Darczyńcom mnóstwo serdeczności i duże dziękuję.

  Środa  7.01.2015 ||  Dodały  Nina i Ewa

 

 

Publikacja wizerunku osób za zgodą zainteresowanych
(
zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)

 
Nasi Przyjaciele


 
 
     

wszelkie prawa zastrzeżone (c) waja 2008